Ingen overraskelse

19. february 2014 at 2:03
Do you guys know what really, really sucks?
When you fall in love and after break up you realised you didn't leave a single thing in that person - that they don't give a single fuck about you, or what happened.
Or when some new friend of yours get drunk and wasted and during that time he started to tell awful, heart-breaking and humiliating things about you (+ to you), and next day he doesn't even remember he did that to you, and you can't even tell him, because now he is boyfriend of your best friend... urgh.
It's sad.
Why am I so unlucky?
Fuck this.

But I have to say that I'm doing quite well... I'm trying to live as much as possible now. It's hard because my whole body hurts and my mind is quite a mess, and I still don't know if I'm okay, but I'm not going back to hospital anymore. I rather stay alone in my bed with cancer and voices in my head, surrounded by my monsters, but I'm never gonna back to hospital again.
You gotta die of something sometimes anyway.

So I'm still smoking, still drinking vodka and I'm going back home at 7AM, not always sleep in my place or my bed, not always alone... it's kind of magical, to see the world at this time of day. Trams are empty, lights are off and the sky is grey-coloured with a touch of blue... it's nice.
And I have one funny story from my favourite gay-club! Just few days later I found this, and I was laughing so hard I could barely breathe.Víte, co je fakticky na hovno?
Když se zamilujete a po rozchodu zjistíte, že jste v tom člověku nezanechali vůbec nic - a že tomu člověku je naprosto ukradený, co se stalo vám, nebo co se stalo s vámi.
Nebo když se váš nový kamarád ztříská a přitom do vás začne hustit odporný, zničující a ponižující věci o vaší maličkosti, a další den si to nepamatuje, a vy mu ani nemůžete nic říct, protože teď je to přítel vaší nejlepší kamarádky... Urgh.
Je to tragedie.
Proč mám takovou smůlu?
Doprdele.

Ale musím říct, že se mi docela daří... snažím se žít, jak to jen jde, na maximum. Je to těžký, protože mě bolí celý tělo a v hlavě mám zmatek, a pořád nevím, jestli jsem vlastně v pořádku, ale do nemocnice už ani nepáchnu. Radši zůstanu v posteli s rakovinou a hlasy v hlavě, obklopena vlastními démony, než se ase vrátit do nemocnice.
Stejně se na něco musí umřít, ne?

Takže pořád hulím, pořád chlastám vodku a chodím domů v sedm ráno, ne pokaždý k sobě, ne pokaždý do svý postele, a ne pokaždý sama. Je to docela okouzlující, vidět svět v tuhle denní dobu. Šaliny jsou prázdný, světla zhasnutý a nebe je šedivý, s lehkým nádechem modré... je to hezký.

A mám krásnou historku DEPA! Před pár dny (týdny, možná?) jsem našla tohle, a smála jsem se tak moc, že jsem se málem udusila.

Tohle byl jeden z mých páteční večerů:I think the author was watching me before creating this one! :D
Určitě mě sledovala, když tohle vytvářela! (Ale vážně nebylo poznat, že to není holka...)

(source of comics: SatW)
(P.S.: omluvte prosím chyby a překlepy v české části textu, nemám sílu na korekci)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 stuprum stuprum | Web | 19. february 2014 at 16:35 | React

A ty jsi teda kluk nebo holka? :)

2 Sylvana Raven Sylvana Raven | Web | 19. february 2014 at 16:38 | React

[1]: Holka. :)

3 James James | Web | 19. february 2014 at 17:37 | React

A strange thing happened. Yesterday, I visited your blog, and saw the date on your latest article - 18th of january. I was kinda disappointed "Sylvana is gone again". And just like that, you wrote a new one. Nice timing, dude.
It´s probably a stupid question, but.. you don´t actually have cancer, do you?

4 Sylvana Raven Sylvana Raven | Web | 20. february 2014 at 2:53 | React

[3]: Well, I was a bit "busy" to write but then I got mad about and another article is on (not really good one but it's better than nothing).
Honestly? I don't know. Not yet, maybe...but I don't really care. It's going to happen so let's say everything is fine for now. Don't worry. If shit happens, you guys will be the first one to know.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama