Meg og min katt

17. september 2013 at 22:49

If you happen to live in Brno, you have to travel with night-bus here and there. So if you did travel with a night-bus #92 leading to the Halas square last night, you may have seen a drenched girl with messy hair, talking softly to her drenched cat in a carrier box. Yeah, that was me.
I definitely moved out of the flat in centum yesterday. All day long I was running across the city, with full rucksack on my back and full bags in both hands, carrying all my stuff from spot A to spot B. Last three boxes were transported by car. Then I handed in my keys, said good bye, and left. My cat should remain in flat till the next afternoon. It was supposed to be cool, and so I went on a date with Tess that night. It was supposed to be nice evening with glass of wine and fine talk... - but hey, this all is about me, so who am I kidding? How could it possibly go the way it was planned?
So my perfect evening was about to start.
There were four calls from Kingfisher. He told me my cat is sick. He told me once, he told me twice, and for third time I was really, really upset. I lay beside Tess, almost dead with fear. She tried to calm me down, her fingertips running through my hair and over my cheek. It was nice, but all the time I saw different fingertips in my mind...
When my cell phone rang for forth time, I've have enough. I had to go.
Tess wasn't angry, just a little disappointed I couldn't stay longer, but she understood my reasons. She kissed me goodbye and I ran to tram station.
From then it went something like this: I call my dad - dad's talk to his friend, trying to find out some information about veterinary down the street - I call Kingfisher - and finally! - I was with my kitty again.
Allonsy looked terrible. I called my dad again, almost hysterical about my nearly dead cat, praying for some advice, and - and all he said to me was: "Leave it - she'll survive or die." I think I was insane at that moment.
So I did the only thing I could do at the moment - I took a cat bowl, cat food, the carrier box, put the cat in the carrier box and leave the flat.
I figured out two things.
First one: it's really not good idea to drag a sick cat in heavy rain across the city at night.
Second one: when you need to leave the cat, tell her. Or leave her with someone who loves (or just knows how to treat) cats. Just do it. If you do, you will not have to run across the city in the middle of the night, drenched, with drenched and overwrought cat.

So this would be today's adventure.

med kjærlighet, kanel Raven

P.S.: Allonsy were completely fine in the morning. She was running across the flat all forenoon, giving our old cat a hard time, and in the afternoon M. took that little devil to her home. And guess what? She is completely fine with it! (I mean Allonsy. Well, M. as well... I hope)Pokud žijete v Brně, jistě se sem-tam přepravujete nočním spojem. A pokud jste včera večer cestovali nočním busem číslo 92, směr Halasovo náměstí, tak jste možná viděli komplet mokrou holku s rozcuchaným hárem, jak láskyplně promlouvá do duše mokré kočce v přepravce. Jo, to jsem byla já.

Včera jsem se definitivně vystěhovala z bytu v centru města. Celý den jsem běhala z jedné čtvrti do druhé, na zádech batoh, v rukách tašky, ve snaze přemístit svoje věci z bodu A do bodu B. Poslední tři krabice jsme odvezli autem. Pak jsem odevzdala klíče, rozloučila se a odešla. Kočka měla zůstat na bytě do dalšího dne. Všechno mělo být v pohodě, takže jsem si ten večer vyrazila s Tess na rande. Měl to být příjemný večer se sklenkou vína, v milé společnosti... - ale hej, tohle je o mně, takže co si vlastně namlouvám? Jak by to vůbec mohlo být podle mých představ?
A tak začal můj úžasný večer.
Ledňáček mi čtyřikrát volal, že mám nemocnou kočku. Volal poprvé, podruhé, a po třetí už jsem z toho byla vážně špatná. Ležela jsem vedle Tess, mrtvá strachem. Snažila se mě uklidnit a prsty mi projížděla vlasy a hladila mě po tváři. Bylo to příjemné, ale celou tu dobu jsem si představovala prsty někoho jiného...
když mi telefon zazvonil počtvrté, měla jsem dost. Musela jsem jít.
Tess nebyla naštvaná, jen trochu zklamaná, že nemůžu zůstat déle, ale mé důvody chápala. Políbila mě na rozloučenou a já utíkala chytit šalinu.
Od toho okamžiku to šlo asi takhle: já volám tátovi - táta mluví s kámošem ve snaze získat nějaký informace o veterině dole v ulici - já volám Ledňáčkovi - a konečně! - byla jsem zase u své kočičky.
Allonsy vypadala příšerně. Znovu jsem volala tátovi, skoro hysterická, že mi umírá kočka, doufala jsem v nějakou radu a - a jediné, co mi řekl bylo: "Nech to být - buď to přežije, nebo ti umře." Myslím, že mi v ten moment přeskočilo.
Takže jsem udělala to jediné, co jsem v danou chvíli mohla - vzala jsem misku, kočičí žrádlo, přepravku, kočku dala do přepravky a opustila byt.
Uvědomila jsem si dvě věci.
Zaprvé: vážně není dobrej nápad tahat nemocnou kočku uprostřed deštivé noci přes město.
Zadruhé: když budete muset opustit kočku, řekněte jí to. Nebo ji nechte s lidmi, kteří mají kočky rádi (nebo alespoň ví, co s nimi dělat). Fakt, udělejte to. Když jí to řeknete, nebudete pak muset běhat uprostřed noci po městě, promoklí na kost, s mokrou a vynervenou kočku.

Tak to by bylo dnešní dobrodružství.

P.S.: Allonsy byla ráno úplně v pořádku. Lítat po bytě celé dopoledne, naší staré kočce dávala pěkně zabrat, a odpoledne si tu malou potvůrku odnesla domů M. A hádejte co? Je úplně v pohodě! (tím myslím kočku. No a snad i M., doufám)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Berenika Berenika | Web | 19. september 2013 at 20:07 | React

Sylvanio!!! Vítám tě.

2 Nikuš Wolfinka :) Nikuš Wolfinka :) | Email | Web | 20. september 2013 at 14:38 | React

Pekný blog :) Dobrá angličtina :)

3 James James | Web | 20. september 2013 at 16:35 | React

Finally somebody who can actually speak english.
I´m glad you´re back, and I know other people are, and will be, too.
Take care. And don´t worry.. cats have 9 lives, remember?

4 Tvíďátko Tvíďátko | Web | 20. september 2013 at 23:07 | React

I've read wohle article with one big question in my mind - "how I'm supposed to read English text during my lazy days!" a haha ono to je i v češtině! Kúl. A chudák kočička si beztak myslela, že ji tam necháváš napospas osudu, skutečně ji to musíš vysvětlit, nicméně vím jaké to je se stěhovat batohama emhádéčkem, takže ti přeji, ať příště jedeš mega autem, kde můžeš mít vše a kočku na klíně ;) /ne že bych to někdy zažila :D ale myslím, že to je lepší :D Já jsem vždycky stěhovala zvěř první o_O  Jednou dokonce první den bydlel Seiichi v bytě sám :D Což by samozřejmě odsoudil každý kočičí specialista, ale on se cítil jako king, takže to bylo v pořádku a když jsem se k němu přistěhovala, tak byl spíše zklamán, že to není jeho vlastní byt/

5 All€$a All€$a | Web | 21. september 2013 at 11:56 | React

Pěkný blog

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama